EEU-FC1C682 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 171
Datasheet
Nichicon
In Stock: 3.169
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 499
Parametric Equivalent
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1C682
DigiKey Part Number
P11211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C682
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1C682 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.856 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.36 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C