EEU-ED2W100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 364
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 918
In Stock: 983
In Stock: 5.936
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 624
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2W100
DigiKey Part Number
P13558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2W100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2W100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C