EET-HC2S221KA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 364
Chemi-Con
In Stock: 279
Nichicon
In Stock: 85
Similar
Cornell Dubilier Knowles
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 829mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EET-HC2S221KA
DigiKey Part Number
P14085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-HC2S221KA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.47 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
829mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C