EEE-HD1C221AP
DigiKey Part Number
PCE4953TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4953CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4953DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HD1C221AP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HD1C221AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
374 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C