EEE-HB1H1R0AR
DigiKey Part Number
PCE4760TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4760CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4760DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1H1R0AR
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HB1H1R0AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
17 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C