EEA-FC1C150B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
15 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEA-FC1C150B
DigiKey Part Number
EEA-FC1C150B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-FC1C150B
Description
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEA-FC1C150B Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
42.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
65 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C