ECJ-3YB0J685K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 9.790
Datasheet
Vishay Vitramon
Upgrade
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
TDK
In Stock: 784
TDK
6.8 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECJ-3YB0J685K
DigiKey Part Number
PCC1938TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECJ-3YB0J685K
Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)