ECH-A18105JX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1.622
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 118
Datasheet
ECHAX 26.5 Series
ECH-A18105JX
DigiKey Part Number
P10937-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-A18105JX
Description
CAP FILM 1UF 5% 180VAC RADIAL
Customer Reference
EDA/CAD Models
ECH-A18105JX Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
Motor Run
Series
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Capacitance
1µF
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial
Voltage Rating - AC
180V