ALZ51F48TW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZ51F48TW
DigiKey Part Number
ALZ51F48TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51F48TW
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
5.76 kOhms