ELC-12E102L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 4.769
Datasheet
1 mH Shielded Wirewound Inductor 430 mA 1.1Ohm Radial, Vertical Cylinder
ELC-12E102L
DigiKey Part Number
ELC-12E102L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-12E102L
Description
FIXED IND 1MH 430MA 1.1 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm
Series
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±10%