EEU-ED2E820B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 190
Parametric Equivalent
In Stock: 62
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Nichicon
Rubycon
In Stock: 229
Nichicon
82 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2E820B
DigiKey Part Number
EEU-ED2E820B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2E820B
Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2E820B Models
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C