ECS-F1HE155K is Obsolete and no longer manufactured.
KYOCERA AVX
In Stock: 848
Datasheet
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial
ECS-F1HE155K
DigiKey Part Number
P2074-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-F1HE155K
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECS-F1HE155K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
50 V