T350E155K050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 769
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 898
Datasheet
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 5Ohm
T350E155K050AS
DigiKey Part Number
399-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350E155K050AS
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T350E155K050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm