JS1A-B-12V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CIT Relay and Switch
In Stock: 2.683
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
JS1A-B-12V
DigiKey Part Number
JS1A-B-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS1A-B-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 100VDC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Load - Max Switching
2500VA, 1000W
Relay Type
Coil Current
30 mA
Coil Resistance
400 Ohms