JC1AF-S-DC12V-F
DigiKey Part Number
255-2811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JC1AF-S-DC12V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA