JC1A-TM-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | JC1A-TM-DC12V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JC1A-TM-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Must Operate Voltage 9.6 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Obsolete | Operate Time 15 ms |
Mounting Type | Release Time 2 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -50°C ~ 60°C |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Contact Material Silver Alloy |
Contact Rating (Current) 10 A | Approval Agency CSA, TUV, UR, VDE |
Switching Voltage 250VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 2500VA | Coil Resistance 160 Ohms |
Coil Current 75 mA | Base Product Number |