HP4-DC110V
DigiKey Part Number
HP4-DC110V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP4-DC110V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)
Mfr
Must Operate Voltage
88 VDC
Series
Must Release Voltage
16.5 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
30 ms
Part Status
Obsolete
Release Time
30 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 40°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC - Nom
Coil Resistance
7 kOhms
Coil Current
15.7 mA