HL2-PL-DC12V-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HL2-PL-DC12V-F
DigiKey Part Number
HL2-PL-DC12V-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HL2-PL-DC12V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, TUV
Switching Voltage
125VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms