HG2-DC12V
DigiKey Part Number
255-2213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG2-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Series
Must Release Voltage
1.2 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
15 ms
Part Status
Obsolete
Release Time
15 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 40°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
20 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC - Nom
Coil Resistance
100 Ohms
Coil Current
120 mA