ALZ52F48W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZ52F48W
DigiKey Part Number
ALZ52F48W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ52F48W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
5.76 kOhms