ALZ51F24
ALZ51F24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
ALZ51F24
DigiKey Part Number
255-2945-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51F24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms