ALZ21F18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZ21F18
DigiKey Part Number
ALZ21F18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ21F18
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Customer Reference
Detailed Description
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
12.6 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
1.8 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
22.2 mA
Coil Resistance
810 Ohms