ALZ11F48W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 503
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZ11F48W
DigiKey Part Number
ALZ11F48W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ11F48W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
440VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
7040VA
Relay Type
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
5.76 kOhms