OD9225-24MB
DigiKey Part Number
1053-1284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-24MB
Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92.5mm L x 92.5mm H Ball 44.0 CFM (1.23m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9225-24MB Models
Category
Noise
31.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.090A
Size / Dimension
Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Width
25.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
44.0 CFM (1.23m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C