SMS24CT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 15.000
Datasheet
Direct
Semtech Corporation
In Stock: 3.447
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
44V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-74
SMS24CT1
DigiKey Part Number
SMS24CT1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS24CT1
Description
TVS DIODE 24VWM 44VC SC74
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMS24CT1 Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
5
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)