SMS24C.TCT
DigiKey Part Number
SMS24C.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMS24C.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
SMS24C.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS24C.TCT
Description
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V