NP3100SCT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
275V Off-State Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
NP3100SCT3G
DigiKey Part Number
NP3100SCT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP3100SCT3G
Description
THYRISTOR 275V 100A DO-214AA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NP3100SCT3G Models
Category
Current - Hold (Ih)
150 mA
Manufacturer
onsemi
Number of Elements
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance
76pF
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakover
350V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Off State
275V
Supplier Device Package
SMB
Voltage - On State
4 V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100 A