NGTB50N60FL2WG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 44
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 431
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 300
In Stock: 582
In Stock: 0
In Stock: 190
STMicroelectronics
In Stock: 1.841
IGBT Trench Field Stop 600 V 100 A 417 W Through Hole TO-247-3
NGTB50N60FL2WG
DigiKey Part Number
NGTB50N60FL2WG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB50N60FL2WG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 100A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
220 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
100ns/237ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
94 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
417 W