LM2576D2T-012G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1.659
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1.037
Datasheet
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 130
Texas Instruments
In Stock: 253
Texas Instruments
In Stock: 733
In Stock: 273
Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2576D2T-012G
DigiKey Part Number
LM2576D2T-012G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576D2T-012G
Description
IC REG BUCK 12V 3A D2PAK-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2576D2T-012G Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
Output Configuration
Positive or Negative
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
D2PAK-5
Voltage - Input (Min)
7V