BZX85C6V2
DigiKey Part Number
2156-BZX85C6V2-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 1 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W