74ACT240SC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 328
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 332
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 254
Texas Instruments
In Stock: 3.765
Similar
In Stock: 13.000
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC
74ACT240SC
DigiKey Part Number
74ACT240SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74ACT240SC
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
74ACT240SC Models
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)