1SMC54AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 0
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1SMC54AT3
DigiKey Part Number
1SMC54AT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC54AT3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMC54AT3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V