1SMB43AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3.874
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
69.4V Clamp 8.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB43AT3
DigiKey Part Number
1SMB43AT3OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB43AT3
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMB43AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
400pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A