1SMB30AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 95
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.985
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5.636
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB30AT3
DigiKey Part Number
1SMB30AT3OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB30AT3
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMB30AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
555pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A