G7L-2A-TUB-CB-DC24
G7L-2A-TUB-CB-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G7L-2A-TUB-CB DC24
DigiKey Part Number
39-G7L-2A-TUB-CBDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-TUB-CB DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-2A-TUB-CB DC24 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
3.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6250VA
Coil Resistance
303 Ohms
Coil Current
79 mA