G5LE-1A4-ACD-DC24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 10.335
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
G5LE-1A4-ACD-DC24
DigiKey Part Number
G5LE-1A4-ACD-DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5LE-1A4-ACD-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Seal Rating
Sealed - Fully
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms