MY4-GS-R DC100/110
DigiKey Part Number
236-MY4-GS-RDC100/110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY4-GS-R DC100/110
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 110V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Category
Features
Mechanical Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Must Operate Voltage
88 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
11 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA, 1320W
Coil Resistance
11.44 kOhms
Coil Current
9.6 mA