MM3XP DC200/220
DigiKey Part Number
MM3XPDC200/220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3XP DC200/220
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 220V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 220VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM3XP DC200/220 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, 15 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
154 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
22 VDC
Part Status
Active
Operate Time
50 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
7.5 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 250VDC - Max
Coil Resistance
18 kOhms
Load - Max Switching
20VA, 800W
Base Product Number
Coil Current
11 mA