WLBR030FET | |
|---|---|
DigiKey Part Number | WLBR030FETR-ND - Tape & Reel (TR) WLBR030FECT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WLBR030FET |
Description | RES 0.03 OHM 1% 1W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WLBR030FET Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Current Sense, Moisture Resistant |
Series | Temperature Coefficient ±300ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm) |