WLBR030FET
DigiKey Part Number
WLBR030FETR-ND - Tape & Reel (TR)
WLBR030FECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLBR030FET
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLBR030FET Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)