WFH160L50RJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Ohmite
In Stock: 40
Datasheet
50 Ohms ±5% 160W Wirewound Chassis Mount Resistor
WFH160L50RJ
DigiKey Part Number
WFH160L50RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFH160L50RJ
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 160W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 220°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.496" (12.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
160W