TGHPV470RKE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
470 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor
TGHPV470RKE
DigiKey Part Number
TGHPV470RKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHPV470RKE
Description
SOT-227 600W 470 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
Resistance
470 Ohms
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
600W