KDV12DR560ET
DigiKey Part Number
273-KDV12DR560ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV12DR560ET
Description
RES 0.56 OHM 0.5% 1/2W 1206
Detailed Description
560 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Film
EDA/CAD Models
KDV12DR560ET Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.133" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)