KDV08FR150ET
DigiKey Part Number
273-KDV08FR150ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-KDV08FR150ETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-KDV08FR150ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV08FR150ET
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
150 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Metal Film
EDA/CAD Models
KDV08FR150ET Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)