KDV06FR360ET is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
360 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Metal Film
KDV06FR360ET
DigiKey Part Number
273-KDV06FR360ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-KDV06FR360ETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-KDV06FR360ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV06FR360ET
Description
RES 0.36 OHM 1% 1/5W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KDV06FR360ET Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)