KDV06DR220ET
DigiKey Part Number
273-KDV06DR220ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-KDV06DR220ETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-KDV06DR220ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV06DR220ET
Description
RES 0.22 OHM 0.5% 1/5W 0603
Detailed Description
220 mOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Metal Film
EDA/CAD Models
KDV06DR220ET Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)