KDV04FR082ET
DigiKey Part Number
273-KDV04FR082ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-KDV04FR082ETCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV04FR082ET
Description
RES 0.082 OHM 1% 1/8W 0402
Detailed Description
82 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Metal Film
EDA/CAD Models
KDV04FR082ET Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)