KDV02FR510ET
DigiKey Part Number
273-KDV02FR510ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-KDV02FR510ETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-KDV02FR510ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KDV02FR510ET
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/10W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KDV02FR510ET Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.31mm)