13FR020E-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 1.707
Datasheet
20 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense Metal Element
13FR020E-T
DigiKey Part Number
273-13FR020E-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13FR020E-T
Description
RES 0.02 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)