13FR020E
DigiKey Part Number
13FR020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13FR020E
Description
RES 0.02 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
13FR020E Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)